Commodore (D) Commanding, Destroyer Flotillas, Atlantic Fleet

From Naval History Archive
Jump to navigationJump to search
Office of the
Commodore (D) Commanding, Destroyer Flotillas, Atlantic Fleet
Ensign of the Royal Navy animated.gif
Department of Admiralty
Reports toCommander-in-Chief, Atlantic Fleet
AppointerFirst Lord of the Admiralty
Term lengthnot fixed usually
1-4 years
PrecursorCommodore (D) Commanding, Destroyer Flotillas, First Fleet
Formation1919
First holderCommodore 1st Class
Hugh J.Tweedie
Final holderRear-Admiral
Edward O.B.S.Osborne
Abolished1932
SuccessionRear-Admiral (D) Commanding, Destroyer Flotillas, Home Fleet

Commodore (D) Commanding, Destroyer Flotillas, Atlantic Fleet was a senior Royal Navy flag officer appointment that was created on two occasions, the first from 1919 until 1920 and finally 1928 to 1932.. The office holder had overall responsibility for all Destroyer Flotillas assigned to the Atlantic Fleet.

Office Holders

Commodore (D) Commanding, Destroyer Flotillas, Atlantic Fleet
Rank Flag Name Term
1 Commodore 1st Class Commodore 1st class command flag RN from 1864.png Hugh J.Tweedie 1919 - May 1920
2 Commodore 1st Class Commodore 1st class command flag RN from 1864.png Robin C. Dalglish July 1928-August 1930
3 Commodore 1st Class Commodore 1st class command flag RN from 1864.png Edward O.B.S.Osborne August 1930-March 1932

Additional notes

Commodore Osborne was promoted to Rear-Admiral in March 1932 and next appointed Rear-Admiral (D) Home Fleet.